Radosnych Świąt!

 

0_d471d_8f4b89ba_XXL

Mal. Marianne Stokes (1855-1927)

 

 

Jan Kasprowicz (1860-1926)

 

PRZY WIGILIJNYM STOLE

 

Przy wigilijnym stole,

Łamiąc opłatek święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

W miłości jest poczęty;

 

Że, jako mówi wam wszystkim

Dawne, odwieczne orędzie,

Z pierwszą na niebie gwiazdą

Bóg w waszym domu zasiędzie.

 

Sercem Go przyjąć gorącym,

Na ścieżaj otworzyć wrota –

Oto, co czynić wam każe

Miłość, największa cnota.

 

Miłości, radości i  zgody, pięknych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

życzę wszystkim Kochanym Czytelniczkom i  Drogim Czytelnikom, a także  ich rodzinom oraz przyjaciołom!

MM

109 przemyśleń nt. „Radosnych Świąt!

 1. Roniąc łzy skończyłam ostatnią Patrycję (wyślę niebawem), przejrzałam je starannie, żeby sprawdzić, czy może której nie pominęłam. Stwierdziwszy niestety, że nie, sprawdziłam tomik po tomiku licząc na to, że może w ramach sklerozy jakiś już zapomniałam, ale i to nie zostało mi dane. No to wgryzłam się w Berkeleya (dzięki:) i zaginęłam dla świata. Świetny!

 2. O, mój Moliku, to ja się cieszę!!!
  Tak, właśnie tak to wyglądało: przyszła z Akapitu paczka z egzemplarzami do podpisania, wyładowałam je na stół i podpisywałam czarnym cienkopisem. Z prawej strony na lewą przekładałam.:)
  Miłego czytania!

 3. Pod choinkę dostałam „Feblik” z podpisem DUA. Wyobrażam siebie, jak Pani brała książkę z wielkiego stosu po lewej stronie, podpisywała (czarnym cienkopisem?) i przekładała na drugi wielki stos po prawej. Ciekawe, czy Pani wtedy pomyślała, że niejaki Molik dostanie ją na święta i będzie się z niej tak cieszyć?

 4. Dzień dobry w ostatni dzień roku :).
  I ja rozkoszuję się „Miedzianym listkiem”, znalezionym pod choinką. Piękne ilustracje! Tyle w nich światła!
  A i nasz już prawie pięcioletni Maluszek bardzo jest zainteresowany przygodami Tereski. Przed snem prosi, żeby poczytać mu o Teresce.

 5. Gier obecnie wydaje się kilkaset rocznie, a może nawet kilka tysięcy. Wiele z nich jest bardzo dobrych, ale większość i tak pozostanie gwiazdą jednego sezonu. Moim zdaniem, szansę na stałą obecność na rynku mają głównie te, które łączą w sobie prostotę reguł z szerokim polem dla wyobraźni. Tylko tyle i aż tyle. Gdybym musiała ograniczyć swoje zbiory do trzech pozycji, zostawiłabym najpewniej „Scrabble”, „Tajniaków” i „Rój”. Ale na szczęście nie muszę:).
  (DUA, jeszcze polecam „Patchwork”, koniecznie. Może być dla starszej córki:))

 6. Dobrze, Sowo, dzięki, obejrzę Arboretum. Zawsze masz dobre typy. Za „Tajniaków” jestem Ci wdzięczna nieskończenie. Najlepsza gra słowna, z jaką się zetknęłam. Mnóstwo uciechy!

  Wiolu, a czemużby nie? Do odważnych świat należy!
  Zdaje mi się, że gry planszowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

 7. U mnie natomiast grało się w autorską grę siostry i szwagra. Lubię ją! Mogliby wydać, ale to chyba nie tak łatwo.

 8. To jeszcze proszę rzucić okiem na „Arboretum”. Malutka talia kart, a jaka trudna gra!

 9. „Dixit” jest i u nas lubiany, bardzo! Dzieci cudownie w to grają.

  Sowo, dzięki, zobaczę i skrzydła.

 10. „Sagradę” polecałam w zeszłym roku, nota bene ukazały się już do niej dwa dodatki :). Mam, ale w nią nie gram, bo nie mam kiedy. Podobnież cudnie wydana gra „Na skrzydłach” – od roku leży w mojej szafie, wciąż zafoliowana…

 11. A nie wiem, czy to to samo. Możliwe. Pudełko jest u Adminków, więc nie sprawdzę w tej chwili. Tykająca bomba przerzucana jest z rąk do rąk – obdarowany musi zdążyć przed wybuchem. A zadaniem jego jest ułożyć słowo zawierające podaną na karcie cząsteczkę. Pysznie się bawiłam, zero stresu.
  Obejrzałam na YT „Minerały”- ciekawe. A przy okazji odkryłam ładną grę „Sagrada”. Miłośnikom gry „Azul” to się spodoba.

 12. Swego czasu dokupiliśmy nową wersję „Tajniaków” – „Duet”. To bardzo dobra wersja dla tych, co mają problem ze znalezieniem kwartetu do gry. Co prawda emocje są nie te same (w dwie osoby jest kooperacja zamiast rywalizacji), ale za to jest większy nacisk na łączenie jednym hasłem jak największej ilości słów. Dobra gimnastyka dla umysłu.

 13. „Minerały”, powiadasz? Zaraz obejrzę.
  U nas w Święta grało się namiętnie w ulubionych „Tajniaków” z licznymi a dorobionymi kartami i w bardzo dobrą grę słowną „Bomba”. Polecam!

 14. Kochana DUA, pozdrawiam cieplo juz znowu z Sardynii (Swieto spedzilismy w Krakowie).
  Mam nadzieje, ze swiateczna przesylka szybko dojdzie!
  Ciesze sie na „Chucherko” i na „Na Jowisza” :)
  Piekny ten obraz M. Stokes…

 15. „J.M. Szancer ambasador wyobraźni”, album „Maria Sibylla Merian” i „Sztuka pisania nie tylko o sztuce” Bożeny Fabiani. Do tego gra logiczna „Minerały”, zaprojektowana przez absolwentkę katowickiej ASP. Gra jest jej pracą dyplomową, a powstała na bazie akwarelowych grafik. Elegancka rzecz!

 16. Ach, ładne te twoje różnorakie kanata, Beatuszko!

  Chesterko, też uważam, że z wdziękiem przełożone, z wyczuciem i talentem.

  No, a jak tam sylwester się zapowiada, moje drogie istoty?
  My jak zwykle: w domu. Pilnujemy psa, żeby nie bał się fajerwerków. A ja, tradycyjnie, na przełomie czasu zaczynam nową powieść („Chucherko”). To znowu będzie pracowity rok!

 17. Dzień dobry!
  We Wrocławiu dzień piękny i słoneczny, a ja rozmyślam o strasznym słowie „kanato”.
  To przecież strach otworzyć słownik anatomiczny, jednostka NATO zamiast poczucia bezpieczeństwa budzi lęk, tak samo płotka czy plotka na topie. Wylałam potu już pięć kan, a to dopiero początek i tylko pelikana to nic nie obchodzi.

  Cisu pestka natomiast słusznie nas ostrzega.

 18. Przekład – cudny! Cieszę się, że droga Tłumaczka zamiast Ptak, wybrała Ptaszynka!
  Beatuszko, Agrypicha czeka na przeczytanie w kolejce, szewc bez butów, ale widzę, że trzeba przyspieszyć, bo warto.

 19. Ach, świat jest mały…Zbigniew Żakiewicz!
  A książkę „Ilustratorki, ilustratorzy” też już mamy.:)

 20. Ach, to poczytam sobie wieczorem o panu Mieczysławie Piotrowskim. Dostałam niedawno książkę Barbary Gawryluk „Ilustratorki, ilustratorzy”. Zajrzałam i jest nawet okładka „Kanato”, i fragment wiersza „W pociągu ścisk, w pociągu tłok, już się zakończył szkolny rok…”
  To będzie miła lektura.

  A jesienią z wielkim smakiem przeczytałam książkę Nadziei Bittel – Dobrzyńskiej „Jak wiedźma Agrypicha znachorstwa mnie uczyła”. Dialogi z cudną gwarą kresową, a w posłowiu tak pięknie o tej gwarze i Kresach pisał Zbigniew Żakiewicz. Pyszne!

 21. O, to miło, Beatuszko!:)
  A u mnie – spośród wielu darów – najbardziej wzruszający i radujący był drobiazg od Emilki: „Kanato”- książeczka Jana Brzechwy z ilustracjami Mieczysława Piotrowskiego, jedna z moich pierwszych fascynacji literackich (wydanie z roku 1949, „Czytelnik”). Nie pamiętałam, kto napisał tę książkę, treść także nie zrobiła na mnie większego wrażenia, natomiast wstrząsnęła mną ukazana w utworze potęga słowa (zakazanego), a raczej – łatwość, z jaką można przekroczyć zakaz, nie wiedząc o tym. Jeszcze wnukom cytowałam zapamiętane wersy:

  ‚ Jednego strzeżcie się wyrazu,
  Bo utracicie je od razu;
  Wyraz, co grozi mu zatratą,
  Zapamiętajcie – brzmi „Kanato”.
  Miasto przepadnie, gdy ktoś powie:
  „Kanato”. Taka moc w tym słowie!” ‚

  I jak potem Henio opowiadał rodzicom:

  ‚Odrzekła mi jaszczurka na to…
  Jaszczur-ka-na-to…- zbladł.- Kanato…
  Słowo „Kanato” wymówiłem…
  Co ja zrobiłem…! Co zrobiłem! -” ‚

  A prezent od Ateny – „Educated – a memoir” Tary Westover – to niezwykle ciekawa opowieść o dorastaniu, kształtowaniu swego ducha i losu. Właśnie ją mam w czytaniu! (Pięknie napisana). Jeszcze o niej opowiem, jak skończę.

 22. Dzień dobry! Dostałam „Zwierzyniec” Jerzego Bralczyka, ale póki co kończę „Lato i Ptaszynkę”.

 23. Dziękujemy!!!
  A dzisiaj my gościliśmy synka, który już wyfrunął z domu. I wiem, wiem co to za radość, prawdziwe święto w domu.
  Ciekawa jestem, jakie też książki Gwiazdorek przyniósł w darze kochanemu Staroście i księgowym?
  Mnie przyniósł piękny „Miedziany listek” Admineczki.

 24. Kochana Beatuszko z Adamem, dziękuję za ciepłą wiadomość prywatną i za miłe słowa o „Miedzianym listku” Emilii Kiereś.
  Tak, „Na Jowisza” już w maju, a może i wcześniej? Teraz czekamy na pierwszą korektę.
  Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, zajrzałam tu dopiero po wylocie syna. Był z nami w Święta i cieszyłam się każdą chwilą, razem spędzoną.
  I my Was serdecznie pozdrawiamy, łącząc noworoczne życzenia także i dla Wikosi!

 25. Drogi Robrojku – jak już, to już: przeczytaj wszystkie tomy Jeżycjady! Będzie mi bardzo miło. Właściwie – już mi jest bardzo miło, cieszę się z nowego czytelnika „Noelki”. Dziękuję za zrozumienie moich intencji i za miłe życzenia.
  Szczęśliwego Nowego Roku!

 26. Droga Autorko!

  Swoją podróż z Jeżycjadą zacząłem od Noelki. Jest szczególna. Dzięki niej można wyrazić to, czego nie wyrażą pojedyncze słowa. Nosi w sobie ciepło, które ogrzewa serca wielu czytelników, w tym moje. Ciepło Borejkowego domu. To wartości, których coraz trudniej się szuka w pędzącym świecie. Dzięki Noelce (i zapewne całej Jeżycjadzie) mogą być przekazywane łatwo do rąk wielu ludzi. I zostaną z nami. Do tego ciepła warto wracać. I trzeba wracać. Bo dom Borejków ma bardzo silne fundamenty, którymi są ciepło, dobroć i miłość. Będę go odwiedzał z największą przyjemnością!

  Dziękuję, że stworzyła Pani portal do mojego dzieciństwa, do czegoś czego szukałem w moim sercu i to cały czas jest. Pragnienie stworzenia Borejkowego domu. Jeżycjada stoi na straży tych wartości.

  W tym wspaniałym, ciepłym zakątku w Internecie, życzę wszystkim tu zgromadzonym wszystkiego dobrego. Zawsze bądźmy dziećmi w naszych sercach. :)

 27. Błogosławionych, szczęśliwych dni, dużo zdrowia i radości dla Kochanej Autorki, Administracji i całego Ludu.

 28. Kochana Pani Małgosiu!
  Razem z Mężem Podobnym przesyłamy Pani z Rodziną i wszystkim Księgowym z Najbliższymi najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe. Niech Pan Bóg błogosławi, a Matka Najświętsza otacza opieką.
  Serdecznie ściskamy!

 29. Gaudete, Christus est natus!
  Najpiękniejszego Bożego Narodzenia kochanej Autorce, Adminkom i wszystkim Księgowym
  – życzy Biedronka.

 30. Kochani Tutejsi z Ulubioną Autorką na czele, radości Bożej w sercach i duszach na te dni świąteczne i na później! Niech światełko z betlejemskiej Groty rozproszy wszelkie mroki.

 31. Kochana Pani Malgosiu, Kochani Ksiegowi, zycze Wam zdrowych, radosnych, pelnych nadziei i milosci Swiat Bozego Narodzenia! Pozdrawiam z Krakowa

 32. Tam u Was w Polsce o tej porze zapewne wszyscy zasiedli do wieczerzy, a po tej stronie oceanu dopiero poranek i ostatnie przygotowania. Myślę o Pani, Admince, Waszych rodzinkach i o wszystkich księgowych, szczególnie tych, których poznałam osobiście w ubiegłym roku – pozdrawiam i życze miłego świętowania w radości z bliskimi.
  To samo pomyślałam pani Małgosiu – właśnie ta obecność bliskich, drogich osób przynosi świąteczną radość, którą wspólnie dzielimy. Nie zawsze mogą być razem z nami, ale przy współczesnej technice możemy ich zobaczyć i porozmawiać i niemal siedzieć wspólnie przy stole.

  Wesołych Świąt!

 33. Kochanej Autorce, Adminkom oraz Ludowi radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Boży Syn błogosławi, niech pokój i miłość panuje w naszych sercach.

 34. Takiej wiary, ufności, otwartości na Boże plany, miłości jakie mieli Maryja i Józef.
  Błogosławionych Świąt wszystkim!
  „Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
  w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
  by wszystko się nam rozplatało,
  węzły, konflikty, powikłania…”

 35. Bardzo, bardzo gorąco dziękuję wszystkim za piękne życzenia i serdecznie je odwzajemniam!
  Wielu radości dzisiaj Wam życzę, także tej, którą zawdzięczamy obecności naszych bliskich. Doceniajmy ją.
  Radosnego świętowania!

 36. Kochani, błogosławieństwa Bożego i na Święta i na nadchodzący rok życzę w imieniu własnym i całej Rodziny i tulę Was wszystkich do serca.

 37. Serdeczne życzenia pięknych Świąt i wszelkiego błogosławieństwa dla Pani Małgosi i Jej bliskich składa Blanka z rodziną

 38. Kochanej Autorce, Adminkom oraz Ludowi Księgi życzę pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będą radosne, pełne nadziei i opromienione Miłością.
  „Cicho!
  Ukochany mój!
  Oto On! Oto nadchodzi!”

 39. Radosnego świętowania! Niech Ten, który narodził się w żłobie przynosi wciąż na nowo radość, pokój, wiarę i nadzieję, że wszystko jest po coś.
  Pozdrawiam Wszystkich serdecznie ☺

 40. Kochana DUA , Administracjo i Wy, drodzy Księgowi! Z okazji Świąt życzę wszystkim samych najwspanialszych dni, pełnych słoneczka, uśmiechów, i ogólnie pojętego szczęścia. Bracia, patrzcie jeno…..A my do Betlejem

 41. Pani Małgosiu! Dla Pani i Pani Rodziny życzę wspaniałych, zdrowych, radosnych Świąt! W kierunku wszystkich Księgowych przesyłam ciepłe myśli. Jestem tak szczęśliwa, słysząc szczebiot Kozia biegającego po domu i korzystając z jego pomocy przy gotowaniu i pieczeniu, że z tej radości unoszę się 5 cm nad ziemią. Przygotowuję Wigilię dla tych, których kocham i którzy kochają mnie – czego chcieć więcej :)

 42. Drogiej Pani Małgorzacie wraz z Rodziną i miłemu Ludowi Księgi życzenia radosnych świąt Bożego Narodzenia. Uśmiechu bliskich, śmiechu dzieci, pachnącej choinki i pysznych ciast. Radości z wypatrywania pierwszej gwiazdy na niebie, chwil zachwytu nad płomykiem świec. Siły płynącej z tego niezwykłego czasu – na cały kolejny rok.

 43. Kochana DUA z Rodzina, najmilszy Ludu Księgi, przyjmijcie z serca płynące życzenia zdrowia, spokoju, miłości i rodzinnego ciepła na Święta Bożego Narodzenia – i zawsze.
  Ta droga wszystkich pozdrawiam, bo adresy mailowe zostały w domowym komputerze, a ja odwiedzam Lusie Wnusie i jej rodziców w US.

 44. Drogiej Autorce z Rodziną i wszystkim Gościom życzymy pokoju, radości, miłości i zgody.
  Podobieństwa przez miłość!

 45. Zdrowych, radosnych, spokojnych świąt i błogosławieństwa Bożego dla Pani Małgorzaty i wszystkich tu zaglądających.

 46. Radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych życzę Wszystkim! Pamiętajmy o tym, co najważniejsze i nie dajmy się zwariować ;)
  P.S. Sowo, książki przeważają, wiersz cudowny!

 47. Życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia DUA z rodziną i ulubionym Księgowym. Wspólnego śpiewania, gadania, przytulania, całowania, śmiechu, gwaru, światełek na choince, gwiazdy złotej, sianka pod obrusem i wszystkiego, o czym można pomarzyć.

  U nas pierniczki pachną, mężczyźni śpiewają anglosaskie piosenki o Bożym Narodzeniu. Kolędować będą w Wigilię.
  Uściski

 48. Dobry wieczór! Szopka betlejemska to taki dziwny dom. Niby nie dom, ale jest w nim troje kochających się osób, a to wystarczy, żeby był dom. Życzę Pani, Droga Ulubiona Autorko, kochanej Admince z Rodziną i Wszystkim nam, żebyśmy tworzyli takie domy, kt przyciągają ludzi spragnionych ciepła,obecności, czasu, tak dziś cennego, więc miłości i mieli zawsze otwarte drzwi, tak jak u Borejków (to przecież tak naprawdę symbol otwartego serca).

 49. Ale mi się właśnie najbardziej podoba absurdalność tych wszystkich prezentów w „Twelve Days of Christmas”!

 50. Bardzo lubię The twelve days of Christmas w wykonaniu Franka Sinatry i jego rodzinki. Przypomniała mi się właśnie wysłuchana kilka lat temu audycja w radiowej Trójce o nietypowych i zabawnych utworach świątecznych i nadana wówczas piosenka All I want for Christmas is my two front teeth – wykonanie Spike Jone& His City Slickers z 1948 roku. Bardzo lubię

 51. Ależ pomyłka. Kupiłam Szóstą klepkę, a nie Kłamczuchę! Na żółtym tle uśmiechnięta Cesia.

 52. Ukochany Starosto, droga Administracjo, luby Ludu Księgi
  Radosnych Świąt Bożego Naodzenia oraz błogosławieństwa Bożej Dzieciny na nowy rok (już) 2020
  życzy błowowij.

  Aura zupełnie nie grudniowa – jest wręcz wiosenne.

 53. Moja ,,Kłamczucha” jest zielona, a z tyłu ma druciane okulary. A dzisiaj dostałam kolejny wspaniały prezent. ,,Miedziany listek”
  Życzę wszystkim ogromnej radości w te Święta.

 54. Kochany Starosto, zapomniałam byłam dodać tekst podstawowy owej zmodyfikowanej korespondencyjnie kolędy (The Twelve Days of Christmas ):

  On the first day of Christmas my true love sent to me
  A partridge in a pear tree.

  On the second day of Christmas my true love sent to me
  Two turtle doves,
  And a partridge in a pear tree.

  On the third day of Christmas my true love sent to me
  Three French hens,
  Two turtle doves,
  And a partridge in a pear tree.

  Subsequent verses follow the same pattern, each adding one new gift and repeating all the earlier gifts so that each verse is one line longer than its predecessor:

  4 calling birds
  5 gold rings
  6 geese a-laying
  7 swans a-swimming
  8 maids a-milking
  9 ladies dancing
  10 lords a-leaping
  11 pipers piping
  12 drummers drumming

 55. Zuziu, obejrzałam sobie właśnie Melchersa. Rzeczywiście, obraz chwyta za serce. Poruszający, mocny, bezlitośnie ukazuje ubóstwo Marii i Józefa i ich zwyczajne, ludzkie zmęczenie. Otwarte drzwi stajenki jednocześnie napełniają grozą i nadzieją. Grozą, bo przywodzą na myśl niebezpieczeństwa, jakie zagrażają Maleństwu, ale i nadzieją, że Bóg zostawia te drzwi otwarte dla nas. I naprawdę wszyscy mogą przez nie wejść, bo skoro Oni mieli na starcie tak niewiele – to i nas powinno to ośmielać do spotkania z Jezusem. Pomyśleć, jak ciężko musiało być Maryi rodzic w takich warunkach! A przecież w Jej twarzy, mimo ogromu zmęczenia, wyczytać można Miłość, te najsilniejszą – macierzyńską.

 56. Piękne życzenia – te od Pani Małgosi także! Biorę je do siebie i dziękuję!
  Hej, jakie piękne wyszły pierniki. Oczywiście w porównaniu do Waszych arcydzieł to zwykłe bazgroły, więc nie zrobiłyśmy im zdjęć. Nasza pięcioletnia siostrzyczka z zapałem i miłością udekorowała ich najwięcej i jest bardzo z siebie dumna. My z niej też!
  Wiolu, nie pomogę Ci, niestety. Ostatnio byłam z rodzicami w kinie na filmie ,,1800 gramów” i bardzo mi się podobał, ale nie wiem, czy jest to poziom, o który Ci chodzi.
  Hej, wiecie co? Ostatnio przeczytałam ,,Opowieść wigilijną, czyli kolędę prozą” (z przyjemnością czytania po raz pierwszy czekałam do czasu, aż będziemy ją mieć jako lekturę) i jedna rzecz mnie uderzyła – jaki on był szczęśliwy! Kiedy zaczął czynić dobro, rozpierała go energia, żaden nieszczęśliwy przypadek nie był w stanie go poruszyć, ciągle śmiał się do ludzi i do samego siebie – przysięgam, aż mnie się udzieliło!
  Wtedy zrozumiałam, czego uczy ta książka – że szczęście, prawdziwe szczęście daje dawanie go innym. I jeśli mogę dorzucić się ze swoimi skromnymi życzeniami, to chcę Wam życzyć, żebyście o tym pamiętali.
  Ze specjalną dedykacją dla Zgredzika, bo przy tej świątecznej okazji muszę wspomnieć, że naprawdę bardzo Cię lubię!

 57. A książki pod choinkę już kupione?

  Kornel Makuszyński

  DO MŁODYCH CZYTELNIKÓW

  Słuchajcie urwipołcie, brzdące, basałyki,
  Z których każdy z majtasów zbyt krótkich wyrasta:
  Dość cukrów i słodyczy, precz wszystkie pierniki,
  Pod choinką ma tylko książka być i basta!

  Był piernik, lecz dwa razy trzasnąłeś zębami
  I już nie ma piernika. Marne to są hece!
  A książka, miła książka, zawsze będzie z nami
  I jak żołnierz na warcie stanie w bibliotece.

  Tylko skiniesz, a ona na skrzydłach przyleci
  I zacznie ci cudowne opowiadać dzieje.
  W dzień pochmurny jak promień słoneczny zaświeci,
  A gdy ci smutno będzie, w głos się roześmieje.

 58. Dziękuję Blanko, zanotowane! Też widziałam kiedyś piękny obraz Świętej Rodziny, na którym Maryja zmęczona zasnęła. Takie prawdziwe, bliskie zapewne wielu rodzicom, pewnie też dlatego wzrusza i porusza taka zwyczajna codzienność jak nasza, a jednak – inna.
  Jest taka piękna pieśń sióstr nazaretanek, zacytuję fragment, bo pewnie całość by się nie zmieściła, kto zechce, ten doczyta sam:
  „(2)Święty Dom, a wszystko takie ludzkie
  i zmęczenie i troska i ból;
  jakże niepojęta jest Twa miłość –
  w ludzkim ciele ukrył się Bóg.
  Pochylona nad tą tajemnicą,
  że ukryty, że człowiek i Bóg…”

 59. Droga Autorko!
  Bywałem tutaj już wiele lat temu, jako dziecko, dzisiaj zaglądam (sam nie wiem, z ciekawości? Z tęsknoty za dawnymi dniami? :)) już jako dorosły. Pamiętam Pani wspomnienia o grzybobraniu w Puszczy Noteckiej i pobycie w moich okolicach :). Ciekaw jestem czy Pamięta Pani mnie jeszcze z czasów redaktora gazetki szkolnej, recytatora Psalmów, etc. :) Z serdecznym pozdrowieniem i najpiękniejszymi życzeniami z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku!

 60. Świąt Bożego Narodzenia obfitych w dobre słowa i czułe gesty życzę Wszystkim Miłym Osobom ( i niemiłym też, pamiętacie ” Opowieść Wigilijną „?).
  A Panią, Pani Małgosiu ściskam świątecznie i jak zawsze z wdzięcznością.

 61. Dzień dobry, dzień dobry!- melduję, że pierniczki upieczone i polukrowane- w szopce co prawda zawalił nam się dach, ale poprawki już w toku. :) A z życzeniami jeszcze wpadnę!
  Z pozdrowieniem ze stron rodzinnych- wiernie tkwiąca pod regałem
  -Biedronka. :)

 62. Zdrowia, zdrowia i Bożego Błogosławieństwa dla Kochanej Autorki i wszystkich Księgowych!!!

 63. Zuziu, rzeczywiście przepiękny i bardzo wzruszający jest obraz Gari Melchers! Ten Marianne Stokes również jest wspaniały (mąż kiedyś zrobił mi i córce zdjęcie, które bardzo przypomina tę scenę z obrazu).
  Molu Książkowy, a ja wczoraj odebrałam paczkę z Kłamczuchą z żółtą okładką. Naleciało mnie, by sobie takie stare wydanie zakupić i tak oto rozpieszczam się lekturą.
  Wiolu, przyszedł mi na myśl polecany tu film ‚To szczęśliwe życie’ z Jamesem Stewartem. Ja się szykuję do obejrzenia może niezbyt świątecznego, ale wartościowego filmu Kondratiuka „Jak pies z kotem”. A ostatnio obejrzałam z dziećmi animację dla każdego: ‚W głowie się nie mieści’. To cudowny film.

 64. O tak, Matka Boża jest tu prawdziwa. A jeszcze prawdziwsza zdaje się na obrazie „Narodzenie” (autor – Gari Melchers). Nie spotkałam drugiego, który przemówiłby i chwycił za serce i gardło mocniej niż ten.

 65. Z życzeniami to jeszcze wpadnę, a na razie zastanawiam się, czy Wy macie jakieś dobre wartościowe świąteczne filmy, które byście polecili? Mnie z tych mniej znanych podobały się „Świąteczna historia” i „Święta za dolara”. Proszę o polecanki, łudzę się, że będzie więcej czasu i może uda się coś obejrzeć pięknego : )
  Miłych pachnących przygotowań!
  (PS: Nie będzie tutaj galerii, to w szkole z koleżanką robimy naszą galerię, mamy dla dzieci i rodziców pierniczkowy konkurs ; )

 66. Józefino, jak pięknie powiedziane! (napisane?)

  Wczoraj na urodziny dostalam nowe, śliczne (a jakże swojskie) wydanie ,,Kłamczuchy”. Zaraz zaczynam czytać!

 67. Casciolina, Just, ja podobnie! Też najpierw zwróciłam uwagę na Matkę Bożą, mi także doskwiera brak snu i znane jest mi to przysypianie przy maluszku… Piękny obraz! Dziękuję za życzenia i również życzę radosnego przeżywania Bożego Narodzenia!

 68. Przepiękne te obrazy Marianne Stokes! Bardzo się cieszę, że ją odkryłam dzięki Wspaniałej DUA! Są takie… rzeczywiste, prawdziwe, a przez to chyba jeszcze bardziej niezwykłe!
  Radości i Nadziei wszystkim Odwiedzającym, chwili spokoju i oddechu!
  p.s. właśnie dotarły do mnie wszystkie 3 Frywolitki, podpisane! Będzie czytane w te Święta, oj będzie!

 69. Dziękujemy za życzenia i odwzajemniamy je.
  Obraz oglądałam sobie w nocy w zupełnej ciszy. Zegar tykał. Gdzie by nie spojrzeć na tym obrazie, nie sposób uciec od spojrzenia małego Jezusa. Właściwie oglądanie dzieła zaczyna się od tego spojrzenia i na nim kończy. To daje takie poczucie, że wszystko zaczyna się od nowa, że każdy patrzący jest tak samo ważny i że znów przecież można się podnieść i zacząć wszystko jeszcze raz.

  Matka Boża – kochana. Aniołki, jak starsze rodzeństwo.

  Życzę Wszystkim bardzo dobrych wyjątkowych Świąt.

 70. Na przedostatnim planie widzimy dwie kolumny: jasną i ciemną.
  Symbolizują one przejście przez Morze Czerwone.
  („Słup obłoku”, „I tam był obłok ciemnością, tu zaś oświecał noc”).

 71. Życzę Wszystkim tu obecnym Radosnych, Spokojnych Świąt. Niech Dzieciątko Jezus przypomni nam co jest najistotniejsze. Niech ten czas, mimo nie zawsze idealnych, czasem bardzo trudnych relacji w naszych rodzinach, będzie dobry. Wybaczajmy jak wybacza nasz Pan.

 72. Życzę wszystkim zgromadzonym dobrych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Ciszy i spokoju w sercu, radości i życzliwości wśród ludzi, chwili zadumy nad Nieodgadnionym! Cieszmy się razem!

 73. Zapukam i ja z opóźnieniem do drzwi społeczności zebranej tutaj jak zawsze w sposób arcysympatyczny i odważę się swoją głowę nieuporządkowaną wychylić nieco, by rzec:
  – Choć dawno mnie tu nie było, to często i miło myślę o tej wyjątkowej przestrzeni w internecie, która pod nieocenionym przewodnictwem pani Małgorzaty niczym Wielka Kuchnia gromadzi przy Wielkim Stole całą gromadę istot życzliwych, popijających z kubków herbatę o smaku pozytywnych fluidów. Zatem, jako że zbliża się czas świąteczny, chciałabym Wam wszystkim życzyć klasycznie „Wesołych Świąt”! Niech grudzień prowadzi Was bezpiecznie i serdecznie w objęcia chwil bożonarodzeniowych!

 74. Piękne życzenia świąteczne,
  bardzo nastrojowy wiersz do tego,
  dziękuję DUA.
  Opłatki już doleciały w kopercie.
  Pozostało to radosne oczekiwanie,
  które zna każda Mama.
  Kochani, niech spełnią się Wam te życzenia ” miłości, radości i zgody” !
  Casciolino, miałam podobne odczucie :)

 75. Niech wraz z pierwszą gwiazdą zawita do Waszych domów szczęście i miłość, pokój i nadzieja, zdrowie i radość. Niech Nowonarodzony Jezus zamieszka w Waszych sercach i błogosławi na każdy dzień. Niech ten cudowny, pełen magii czas przyniesie zgodę, przebaczenie win i pogodne spojrzenie w przyszłość! Wesołych Świąt ❤❤❤

 76. Bardzo lubię wiersz Kasprowicza. A obraz zrobił na mnie wyjątkowe wrażenie, te intensywne kolory… czujności na końcówkę adwentu i radości na czas świąt życzę wszystkim.

 77. Choinkę żywą i ładną już kupiłam, a dziś do kościółka po opłatki i świecę Caritas!! Czy dwa wykrzykniki mogą być,co by na to Łusia powiedziała? Pani Małgorzato, zdrowych i spokojnych świąt, pełnych wiary i nadziei! Wszystkim życzę wiary w miłość. A za 4 dni moja siostra Mrówka Janina kończy 18 lat. Oby spadł śnieg na święta. Miłego dnia i wieczoru.

 78. Życzę Wam pięknych świąt pełnych miłości, spokoju i wybaczania. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Możliwość komentowania jest wyłączona.